Turna Kuşları Sadako’ya Uçtu ⋅ Modafen

Turna Kuşları Sadako’ya Uçtu

Modafen 6. sınıf öğrencilerini, savaşın yol açtığı felaketlere karşı bilinçlendirmek amacıyla Türkçe dersinde “Sadako ve Kâğıttan Bin Turna Kuşu” adlı kitap okutuldu.

2. Dünya Savaşı’nda, ABD’nin Hava Kuvvetleri, Hiroşima’ya “Little Boy” adlı atom bombasını attığında Sadako binlerce Hiroşimalı küçük kızdan biriydi. Bombanın yaydığı radyasyon Sadako Sasaki’nin de hastalanmasına neden oldu. “Sadako ve Kâğıttan Bin Turna Kuşu” kitabı Hiroşimalı bu küçük kızın gerçek yaşam hikâyesidir.

Sadako, “Turna Kuşu” efsanesini içinde bir umut ışığı gibi taşımıştı. Efsaneye göre kâğıttan bin turna kuşu yaptığı takdirde dileği gerçekleşecek ve hastalığın üstesinden gelecekti. Fakat ne yazık ki bu bin turna kuşuna ulaşamadı. Henüz 600 turna kuşu varken yaşamını kaybetti.

Hikâyeyi okuyan öğrencilerimizin kitabın duygusunu pekiştirmeleri ve okuduklarını içselleştirmeleri amacıyla Modafen öğrencilerinden, Arda (7. sınıf) ve Maya Tarku’nun (5. sınıf) annesi Bishu Tarku okulumuza gelerek öğrencilerimizle birlikte kâğıttan turna kuşları yaptı.

Bishu Tarku, çocuklarımıza origami sanatına dair bilgi verdikten sonra, umut dolu turna kuşlarını onlarla beraber katladı. Küçük yürekler, turna kuşlarıyla savaşsız bir geleceğe doğru kanat çırptılar.

19 Ekim 2012 Cuma
modafenli aileler modafenli aileler modafen ailesi modafenli olmak modafen kültürü yurt dışı eğitim bursları A-tipi birey modafen staj olanakları modafen a tipi eğitim
modafenli öğrenciler

Modafenli olmak için...

İçinde bulunduğumuz COVID-19 pandemisi nedeniyle görüşmelerinizi dilerseniz online dilerseniz yüz yüze gerçekleştirebilirsiniz.

2023-24 Eğitim Öğretim Yılı başvurularınızı Modafen Kampüs alanına gelmeden yapmanız için Modafen Kayıt Birimi olarak yanınızdayız.

Modafen’e kayıt sürecinin ilk adımı olan online tanışma randevusu talepleriniz için; 0216 641 57 83 numaralı telefondan bize ulaşabilir veya formu doldurabilirsiniz.

  Öğrenci Bilgileri

  Adı Soyadı

  Okulu

  Doğum Tarihi

  Kayıt Olmak İstediği Sınıf

  Veli Bilgileri

  Adı Soyadı

  E-posta Adresi

  Telefon Numarası

  Referanslar

  Not