Turna Kuşları Sadako’ya Uçtu

Modafen 6. sınıf öğrencilerini, savaşın yol açtığı felaketlere karşı bilinçlendirmek amacıyla Türkçe dersinde “Sadako ve Kâğıttan Bin Turna Kuşu” adlı kitap okutuldu.

2. Dünya Savaşı’nda, ABD’nin Hava Kuvvetleri, Hiroşima’ya “Little Boy” adlı atom bombasını attığında Sadako binlerce Hiroşimalı küçük kızdan biriydi. Bombanın yaydığı radyasyon Sadako Sasaki’nin de hastalanmasına neden oldu. “Sadako ve Kâğıttan Bin Turna Kuşu” kitabı Hiroşimalı bu küçük kızın gerçek yaşam hikâyesidir.

Sadako, “Turna Kuşu” efsanesini içinde bir umut ışığı gibi taşımıştı. Efsaneye göre kâğıttan bin turna kuşu yaptığı takdirde dileği gerçekleşecek ve hastalığın üstesinden gelecekti. Fakat ne yazık ki bu bin turna kuşuna ulaşamadı. Henüz 600 turna kuşu varken yaşamını kaybetti.

Hikâyeyi okuyan öğrencilerimizin kitabın duygusunu pekiştirmeleri ve okuduklarını içselleştirmeleri amacıyla Modafen öğrencilerinden, Arda (7. sınıf) ve Maya Tarku’nun (5. sınıf) annesi Bishu Tarku okulumuza gelerek öğrencilerimizle birlikte kâğıttan turna kuşları yaptı.

Bishu Tarku, çocuklarımıza origami sanatına dair bilgi verdikten sonra, umut dolu turna kuşlarını onlarla beraber katladı. Küçük yürekler, turna kuşlarıyla savaşsız bir geleceğe doğru kanat çırptılar.

19 Ekim 2012 Cuma
Modafen Online Görüşme

Modafenli olmak için...

İçinde bulunduğumuz bu hassas dönemi göz önüne alarak, tüm dünyada devam eden #EvdeKal çağrısına uymanızı ve sosyal mesafe sınırlarınızı korumanızı yürekten destekliyoruz.

Bu sebeple, 2021-22 Eğitim Öğretim Yılı başvurularınızı Modafen Kampüs alanına gelmeden yapmanız için Modafen Kayıt Birimi olarak yanınızdayız.

Modafen’e kayıt sürecinin ilk adımı olan online tanışma randevusu talepleriniz için; 0216 641 57 83 numaralı telefondan bize ulaşabilir veya formu doldurabilirsiniz.

Öğrencinin Adı Soyadı

Öğrencinin Okulu

Öğrencinin Doğum Tarihi

Kayıt Olmak İstediği Sınıf

Anne Adı Soyadı

Anne Telefon Numarası

Anne E-posta Adresi

Baba Adı Soyadı

Baba Telefon Numarası

Baba E-posta Adresi

Referanslarınız

Not