Peribacaları Arasında Unutulmaz Anlar

Modafen öğrencileri, 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan, kültürel mirası ile eşsiz Kapadokya’daydı.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda sabah saatlerinde buluşularak Modafen Kapadokya Gezisi başlatıldı. İstanbul’dan kalkan uçağın Türkiye’nin güzide kentlerinden Kayseri’ye inmesiyle öğrencilerin heyecan kat sayısı daha da arttı. Kayseri’ye giriş yapan öğrencilerin ilk hedefi çeşitli yöresel lezzetleri tatmak oldu. Yöresel lezzetlerin keyfini çıkaran öğrenciler, Kayseri ilimizi gezmeye başladılar. Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi, Hunat Hatun Külliyesi, Kent Müzesi, Güpgüpoğlu Konağı gezilen onlarca gezi noktasından sadece birkaç tanesiydi.

Kayseri’yi doyasıya gezen öğrenciler için sıra eşi benzeri olmayan doğal güzelliklere sahip Kapadokya’daydı. Lüks otobüslerle Kapadokya’ya varıldıktan sonra vakit kaybetmeden tarihi öneme sahip doğal miraslar gezilmeye başlandı. İlk olarak bölge halkına içme suyu sağlayan 70 metre derinliğindeki Derinkuyu Yeraltı Şehri, ardından eski çağlarda yaşayan insanların yüksek ve güvenli olması sebebiyle tercih ettikleri Selime Katedrali ve Manastırı, Taş Fabrikası ziyaret edildi. Her biri en az 2000 yıla sahip kültürel miraslarımız ziyaret edilirken, tecrübeli gezi rehberleri tarafından her eserin günümüze kadar uzanan tarihi süreçleri hakkında detaylı bilgiler paylaşıldı.

Gezinin ikinci gününe Kapadokya’nın Rahipler Vadisi olarak adlandırılan Paşabağ Peribacaları ile başlandı. Ardından Kızılırmak Nehri’nin ikiye ayırdığı Avanos Bölgesi’nde yer alan Avanos Çanak Çömlek Atölyeleri, Pembe Vadi ya da diğer adıyla Hayal Vadisi olarak da bilinen Devren Vadisi ziyaret edildi. Ürgüp’ün simgesi olan “Üç Güzeller” yani şehirdeki tüm peri bacalarının gözlenebildiği tek noktadan muhteşem manzaranın keyfi çıkartıldı. Son olarak da 14 km uzunluğunda ve yüksekliği 110 metreye ulaşan Ihlara Vadisi ziyaret edildi. Katılımcılar, uzun geçen bir günün ardından bütün yorgunluklarını, akşam yemeği öncesinde yapılan havuz keyfi ile attılar.

Kapadokya gezisinin son gününde öğrencilerin en büyük peribacası olma özelliğine sahip Uçhisar Kalesi’ni ziyaret ettikleri esnada heyecanları yüzlerinden okunuyordu. Kale’nin ardından yayınladığı dönemde reyting rekorları kıran “Asmalı Konak” dizisinin çekildiği mekan, Aşk Vadisi, Güvercinlik Vadisi, Göreme Açık Hava Müzesi ve Kapadokya bölgesinin en önemli merkezlerinden, tarihsel süreç içerisinde çok sayıda isme sahip olmuş Ürgüp gezildi. Yöresel lezzetleri tatmak amacıyla gidilen restoranda, Kapadokya’da yapımı gelenek haline gelen Testi Kebabı’nın tadına bakıldıktan sonra Kayseri’ye doğru yola çıkıldı. Kayseri’nin sembolü haline gelen meşhur Kayseri Mantısı, pastırma ve hatıra için alınan hediyelik eşyalarla İstanbul için dönüş yolculuğuna geçilerek, eğitici olduğu kadar eğlenceli geçen bir gezinin daha sonuna gelinmiş olundu.

15 Haziran 2016 Çarşamba
Modafen Online Görüşme

Modafenli olmak için...

İçinde bulunduğumuz COVID-19 pandemisi nedeniyle görüşmelerinizi dilerseniz online dilerseniz yüz yüze gerçekleştirebilirsiniz.

2022-23 Eğitim Öğretim Yılı başvurularınızı Modafen Kampüs alanına gelmeden yapmanız için Modafen Kayıt Birimi olarak yanınızdayız.

Modafen’e kayıt sürecinin ilk adımı olan online tanışma randevusu talepleriniz için; 0216 641 57 83 numaralı telefondan bize ulaşabilir veya formu doldurabilirsiniz.

  Öğrencinin Adı Soyadı

  Öğrencinin Okulu

  Öğrencinin Doğum Tarihi

  Kayıt Olmak İstediği Sınıf

  Anne Adı Soyadı

  Anne Telefon Numarası

  Anne E-posta Adresi

  Baba Adı Soyadı

  Baba Telefon Numarası

  Baba E-posta Adresi

  Referanslarınız

  Not