Modafen’den Yaz Tatili Önerileri ⋅ Modafen

Modafen’den Yaz Tatili Önerileri

Öğrencilerimizin büyük bir heyecanla beklediği yaz tatili başlıyor. Yaz tatili, öğrencilerimizin birlikte geçirdiği eğitim-öğretim yılını değerlendirmeniz için oldukça faydalı olacaktır. Bu değerlendirme sürecinde, çocuğunuzun gösterdiği çabaları, sorumluluklarını yerine getirip getirmediğini, hissettiklerini ve düşündüklerini konuşabilirsiniz. Aynı zamanda geleceğe yönelik yeni kararlar almak ve hedefler belirlemek de önemlidir. Yaz tatili aynı zamanda çocuğunuzun kendini keşfetmesi ve ilgi alanlarını belirlemesi için de bir fırsattır. Destekleyici bir ortam sağlayarak çocuğunuzun kendi ilgi ve yeteneklerini keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. Böylece gelecekteki hedeflerini daha net belirleyebilir ve motivasyonunu artırabilirsiniz.

Yaz tatili oldukça uzun bir süreyi kapsıyor. Bu süre dinlenmenin, eğlenmenin, arkadaşlarla buluşmanın, sosyal medyada gezinmenin veya bilgisayar oyunları oynamanın yanı sıra kişisel, toplumsal ve çevresel alanlarda kendilerine ve çevrelerine katkı yapmak ve geliştirmek adına müthiş bir fırsatı da beraberinde getiriyor. Çocuklarımız büyüyüp yetişkin bireyler olmaya yaklaşırken yaz tatili konusunda beklentileri farklılaşabiliyor. Bu zamanı verimli geçirebilmesi için sizin yönlendirme ve desteğinizin önemi devam ediyor. Verimli bir yaz tatili geçirme konusunda özellikle vurgulamak istediğimiz birkaç önerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

İletişimi Güçlendirmek
Tatil dönemi, aile bireyleri arasındaki ilişkinin düzenlenmesi, iletişimin artması için de önemli bir fırsat sağlayabilir. Tatilde çocukların zaman kısıtlamasının olmaması, daha esnek davranabilme düşüncesi ile çocuklar rahatça duygusal paylaşım içerisinde olacaklardır. Modafen kültürünün en başında mutlu başarılı bireyler yetiştirmek ve çağdaş eğitim modeli gelmektedir. Ebeveynler çocukları ile bol bol sohbet ederek, ailece keyif aldıkları oyunları oynayarak gün içerisinde yaşamış oldukları olumlu ya da olumsuz duyguları birbirleri ile paylaşarak iletişimlerini güçlendirebileceklerdir.

Gezi-Sanat-Kültürel Aktivite
Uzun süre akademik gelişim ile zaman geçirmek durumunda kalmış çocuklar ve yetişkinler için doğal güzellikleri ve tarihi zenginlikleri ile hem dinlenme hem de yeni bilgiler edinip kültürel gelişmeye olanak veren yerlere geziler planlama faydalı olacaktır. Modafen spor ve sanat ile iç içe eğitim yaklaşımı ile bireylerin sosyal becerilerinin keşfedilmesine büyük destek sağlamaktadır. Yapılacak çevre gezileri, doğa yürüyüşleri, bisiklete binme, sahil kenarında yürüyüş, balık tutmak gibi faaliyetler çocukları hem mutlu edecek hem de onların doğa ve çevre ile ilgili pek çok şeyi yaşayarak öğrenmesini sağlayacaktır. Aklın sınırlarını zorlamanın, geliştirmenin bir yolu da sanattan geçer. Sanat; edebiyat, tarih, tiyatro, resim, heykel, müzik, bilim ve felsefe vb. gibi birçok disiplinden beslenerek oluşur. Hayata ve doğaya bakışı değiştirir. Toplumu değiştirir, dönüştürür. Farklılıklar fark edilir.

Kitap Okumak
Zihinsel gelişimin en önemli aktivitelerinden biri olan okuma eylemi entelektüel gelişimin yanında Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın gerektirdiği önemli faktörlerden biri halini almış görünüyor. Sınavda zamanı yetiştirememek öğrencilerin sınavla ilgili en fazla şikâyetçi oldukları konuların başında geliyor. Sınavda zamanı etkin kullanabilmek; hızlı okuma, okuduğunu anlama, değerlendirme ve sonuç çıkarabilme, çeşitli konularda çokça kitap okumaktan geçiyor. O nedenle yaz tatili için mutlaka okunması gereken, keyif alınan, tavsiye edilen kitapların bir listesi yapılarak okunmasını tavsiye ediyoruz.

İş / Hayat Tecrübesi Edinmek
Genç yaşta iş tecrübesi, çoğu gencin hayatında heyecan uyandıran bir durumdur. Çocuklarımız akademik yaşamın dışında gelecekte kendilerinin de dahil olacakları iş yaşamını bu yaşlarda tecrübe ederler. Tecrübe insanın kendini tanımasına, iş yaşamını ve bazı meslekleri tanımasına, gereken bilgi ve beceriyi test ederek kendi gerçekleriyle bütünleştirmesine, kendini geliştirmesine imkân verir. Modafen sunduğu yenilikçi eğitim modeli ile iş yaşamında bireylerin A tipi birey olarak başarıya ulaşmalarında büyük katkı sağlamaktadır. Bu nedenle okulda gerçekleştirdikleri mesleki gözlem tecrübesinin yanı sıra imkânı olan velilerimize çocuklarını tanıdıkları, bildikleri bir firmada-şirkette bir süreliğine iş ve çalışma tecrübesi kazanmaları için desteklemelerini tavsiye diyoruz.

Dijital Dünya
Yaşam neredeyse ekranlarla yaşanır hale geldi. Ekranlar her yerde. Evde, okulda, iş yerinde, yolda, duvarda, kolumuzda… Son yıllarda tedavi gerektiren bağımlılıklar arasında ekran bağımlılığı da yerini almış görünüyor. Milyon yıllık biyolojik altyapımızın 30-40 yıllık dijital dünyaya teslim olmaması gerekir. İnsan olarak her açıdan o kadar farklı ihtiyaçlarımız var ki bunları ekrandan karşılama yanılgısı içinde olmak doğru bir yaklaşım değildir. Bu nedenle yaz tatilinde elden geldiğince ekranlardan uzak kalarak içimizde yaşadıklarımızın veya yanı başımızdakilerin farkında olmamız kişisel, sosyal, duygusal açıdan gelişime büyük katkı sağlayacaktır. En azından yararlı ve yararlı olmayan içeriklerin ayırt edilmesi ve bu konuda çocuğunuzla karşılıklı beklentilerinizin açık olması fayda sağlayacaktır. Sorumlu davranış sahibi birey yetiştirme yaklaşımı ile Modafen öğrenme yönetim araçlarının etkin kullanımı ile bireylerin kişisel, sosyal ve duygusal olarak gelişmelerini desteklemektedir.

Akademik İhtiyaçlar
Yaz tatili doğru faaliyetlerle planlanmazsa öğrenme sürecini sekteye uğratır. Öğrenme sürecinin devamlılığı ve eğitim öğretim yılı içindeki bilgilerde kayıp yaşanmaması amacıyla aşağıdaki önerileri dikkate almanızı öneririz. Konu tekrarı yapmak: Bir yıl boyunca yapılmış olan çalışmaları unutmamak için zaman zaman tekrar yapmak önemlidir. Tekrar yapmak unutmayı önler ve zihinsel olarak bir sonraki yıla daha hazır olmayı sağlar.

Eksik kalan konuları tamamlamak: Konu eksiği olan öğrenciler, tatilde önceliği eksik konularını tamamlamaya ayırmalıdır. Çünkü eksik bilgilerin üzerine yapılan öğrenme verimli sonuçlar vermez, yeni bilgilerin tam ve bilinçli olarak öğrenilmesini engeller.

Yaz tatilinin dinlenmeye, eğlenmeye ve kişisel gelişime yönelik bir fırsat olmasını ümit ediyor; iyi tatiller diliyoruz.

 

14 Haziran 2023 Çarşamba
modafenli aileler modafenli aileler modafen ailesi modafenli olmak modafen kültürü yurt dışı eğitim bursları A-tipi birey modafen staj olanakları modafen a tipi eğitim
modafenli öğrenciler

Modafenli olmak için...

İçinde bulunduğumuz COVID-19 pandemisi nedeniyle görüşmelerinizi dilerseniz online dilerseniz yüz yüze gerçekleştirebilirsiniz.

2023-24 Eğitim Öğretim Yılı başvurularınızı Modafen Kampüs alanına gelmeden yapmanız için Modafen Kayıt Birimi olarak yanınızdayız.

Modafen’e kayıt sürecinin ilk adımı olan online tanışma randevusu talepleriniz için; 0216 641 57 83 numaralı telefondan bize ulaşabilir veya formu doldurabilirsiniz.

  Öğrenci Bilgileri

  Adı Soyadı

  Okulu

  Doğum Tarihi

  Kayıt Olmak İstediği Sınıf

  Veli Bilgileri

  Adı Soyadı

  E-posta Adresi

  Telefon Numarası

  Referanslar

  Not