Modafen Edebiyat Haftası Dolu Dolu Geçti ⋅ Modafen

Modafen Edebiyat Haftası Dolu Dolu Geçti

Okulumuzda 13-16 Şubat tarihleri arasında “Modafen Edebiyat Haftası” düzenlendi. Hafta boyunca her sınıf düzeyine yönelik birbirinden güzel etkinlikler gerçekleştirildi.

Öğrencilerimizin hazırladığı “Uçan Kitaplar” ve “Kendi Kitap Ayracını Yarat” etkinlikleriyle “Modafen Edebiyat Haftası” daha da renklendi. Çocuklarımız, en sevdikleri kitabın illüstratörü ve grafik tasarımcısı oldu. Kitapların kapaklarını baştan yaratarak her kitap için ayraç tasarladı.

13 Şubat Salı günü yazar ve eğitmen Nilay Yılmaz “Edebiyata Meraklı Mıyız?” adlı söyleşi ile gerçekleştirdi. Söyleşi öncesinde 6. ve 7. sınıflarımızın hazırladığı “Yaratıcı Okuma” videosu katılımcılar ile birlikte izlendi. 5. Sınıf öğrencilerimizin katıldığı söyleşi, yazarın “Meraklı” kitabından hareketle edebiyatın etkilerini ve günlük hayatla ilişkisini de göstermiş oldu. Sonrasında “Ustalara Saygı” etkinlikleri kapsamında Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerimizden Tuncer Türk, Türk öykücülüğünün önde gelen isimlerinden “Sait Faik’i Anlamak” adlı söyleşiyi gerçekleştirdi. Söyleşide Mina Urgan‘ın “yalnız hatta yapayalnız adam” diye tanımladığı Sait Faik’in; hayatı, edebi kişiliği ve eserleri üzerinde duruldu.

14 Şubat Çarşamba günü, “Edebiyata Farklı Bakışlar” söyleşisinde yazar Betül Kanbolat ve pedegog yazar Nesrin Dosdoğru 7. sınıflarımızla bir araya geldi. Yazarlık mesleğinin süreçleri ve etkilerinin anlatıldığı etkinlikte tüm öğrencilerimiz “Nasıl bir gelecek ve meslek?” sorusuna yanıt bulmaya çalıştı.

15 Şubat Perşembe günü, yarıyıl tatilinde 9 ve 10.sınıflarımızın okuduğu “Daralan” kitabının yazarı Mine Soysal “Edebiyatla Var Olmak” adlı söyleşiyi gerçekleştirdi. Konuğumuz kitabın yazılma sürecini, sosyo-kültürel çatışmaların edebiyata yansımalarını, farklı kültürlerden arkadaşlığın geleceğimize etkilerini ve eleştirel düşünmenin faydalarını gençlere hitap eden bir dille anlattı.

16 Şubat Cuma günü; Türkçe öğretmenimiz Rahime Keskin moderatörlüğünde şair Ayla Çınaroğlu, editör Müren Beykan, köşe yazarı Ömür Kurt, yazar Nilay Yılmaz, editör Bahar Siber ve çizer Seda Mit “Edebiyatın Penceresinden: Hayat” adlı paneli gerçekleştirdi. 6 ve 7. sınıf öğrencilerimize yapılan anket sonuçlarından yola çıkılarak “Edebiyat hayatın neresindedir?” sorusu üzerinden günlük hayat, edebiyat ve kitap üçgeni anlatıldı.

Tüm konuklarımız kendi yaşantılarından örnekler vererek edebiyatın ve kitabın önemini, bunlarla iç içe olmanın geleceğimize etkilerini öğrencilerimizle paylaştı. Etkileşimli geçen panelde ayrıca öğrencilerimizin gözünden edebiyat ve kitap kavramları tanımlandı. Son olarak “çocuk edebiyatı”nın dünü, bugünü ve yarını anlatılıp gelişimi üzerinde duruldu.

19 Şubat 2018 Pazartesi
modafenli aileler modafenli aileler modafen ailesi modafenli olmak modafen kültürü yurt dışı eğitim bursları A-tipi birey modafen staj olanakları modafen a tipi eğitim
modafenli öğrenciler

Modafenli olmak için...

2024-25 Eğitim Öğretim Yılı başvurularınızı Modafen Kampüs alanına gelmeden yapmanız için Modafen Kayıt Birimi olarak yanınızdayız.

Modafen’e kayıt sürecinin ilk adımı olan online tanışma randevusu talepleriniz için; 0216 641 57 83 numaralı telefondan bize ulaşabilir veya formu doldurabilirsiniz.

  Öğrenci Bilgileri

  Adı Soyadı

  Okulu

  Doğum Tarihi

  Kayıt Olmak İstediği Sınıf

  Veli Bilgileri

  Adı Soyadı

  E-posta Adresi

  Telefon Numarası

  Referanslar

  Not