Modafen Ata’mızın Evinde ⋅ Modafen

Modafen Ata’mızın Evinde

Ata’mızın 76. ölüm yıl dönümünde 10 Kasım günü onu doğduğu evde anmak üzere Selanik’teydik.

8 Kasım sabahı heyecan içinde okulda buluşup otobüslerimiz ile yola çıktık. Yunanistan’ın en güzel kıyı şehirlerinden biri olan Kavala’ya vardığımızda hep birlikte manzaranın keyfini çıkarmak ve kahvaltı etmek üzere bir mola verdik. Meşhur Kavala böreği ikramının ardından panoramik şehir turunun keyfini sürerek Selanik’e doğru yol aldık ve burada otelimize yerleştik. Akşam yemeğimizi Yunanistan’ın leziz mezelerini tadabileceğimiz hoş bir restorantta yedikten sonra günü tamamlamanın keyfi ile dinlenmek üzere otelimize döndük.

2. gün sabah kahvaltısının ardından şehir turumuza devam etmek heyecanı içinde lobide buluştuk. Yunanistan’ın en büyük katedrali olan Aya Dimitros Katedrali ile başladığımız turumuza, Osmanlı ve Bizans eserleri, Zincirli Kule, Beyaz Kule, Döner Kule, Fuar Meydanı, Büyük İskender Heykeli, Hamza Bey Camii, E. Venezelo-P. Konstantin Heykelleri, Vardar-Makedonia-Aristoteles-Elefterios Meydanlarını gezdik. Öğlen yemeği ve hediyelik eşya alışverişimizi tamamladıktan sonra, Ata’mızın doğduğu, çocukluk ve gençlik günlerinin bir kısmını geçirdiği tarihi eve doğru, bugün müze olarak tanzim edilmiş ve ziyarete açılmış olan Atatürk Evi’ne doğru yola çıktık.

Burada Atatürk’ün doğduğu oda, Atatürk’ün tunç bir büstü ile, bir yazı masası, pirinç mangal, koltuklar, duvarlarda Atatürk’le ilgili levha ve tabaklar, vitrinlerde Atatürk’ün kullandığı elbiseler ve şahsi eşyalarını gördük. Atatürk’ün hayatına ait fotoğraflarla okul çağlarına ait belgeler sıralanmış, bir de küçük Atatürk kitaplığı kurulmuştu. Atatürk ve annesi Zübeyde Hanım’ın balmumu heykelleri, fotoğraflar, evin eski haline ait maketlerle geçmiş yılların anılarına ortak olduk.

10 Kasım sabahı yeniden Ata’mızın evinin bahçesinde heyecan içinde toplandık. Saat 9.05’te büyük bir gurur ve özlemle törendeki yerimizi aldık. Düzenlenen törende Ata’mızı saygı ve minnetle anmanın coşkusu içinde gezimizi tamamladık.

13 Kasım 2014 Perşembe
modafenli aileler modafenli aileler modafen ailesi modafenli olmak modafen kültürü yurt dışı eğitim bursları A-tipi birey modafen staj olanakları modafen a tipi eğitim
modafenli öğrenciler

Modafenli olmak için...

2024-25 Eğitim Öğretim Yılı başvurularınızı Modafen Kampüs alanına gelmeden yapmanız için Modafen Kayıt Birimi olarak yanınızdayız.

Modafen’e kayıt sürecinin ilk adımı olan online tanışma randevusu talepleriniz için; 0216 641 57 83 numaralı telefondan bize ulaşabilir veya formu doldurabilirsiniz.

  Öğrenci Bilgileri

  Adı Soyadı

  Okulu

  Doğum Tarihi

  Kayıt Olmak İstediği Sınıf

  Veli Bilgileri

  Adı Soyadı

  E-posta Adresi

  Telefon Numarası

  Referanslar

  Not