EdukaKids’te Bu Hafta: Çin Kültürü ve Yeni Yıl Gezisi ⋅ Modafen

EdukaKids’te Bu Hafta: Çin Kültürü ve Yeni Yıl Gezisi

Bu cuma gerçekleştirilen “assembly”de sahne sırası “Starlights” sınıfındaydı. Starlights, arkadaşlarını, Asya kıtasının en eski uygarlıklarından biri olan Çin’de kültürel bir gezintiye çıkardı. Çin hakkında ilgi çekici birçok bilgiyi arkadaşlarıyla paylaşan ve arkadaşlarına Çince kelimeler öğreten Starlights sınıfı, ayrıca Çin’de yapılan yeni yıl kutlamalarını da tanıttı. Yeni yıl kutlamaları tanıtılırken “12 Hayvanlı Takvim*”den de bahsetmemek olmazdı. Çocuklar, takvimdeki hayvanları teker teker tanıttıktan sonra ejderha ile ilgili neşeli bir şarkı söylediler. Bu güzel şarkının ardından, tüm öğrenciler “Kung-Fu Fighting” şarkısıyla dans ederek günün tadını çıkardılar. Harika geçen günün sonunda, çocukları bir sürpriz bekliyordu. Konuğumuz Ms. Sue, çocuklarımıza çin böreği yapmayı öğretti. Hamarat çocuklarımız, Ms. Sue eşliğinde leziz börekler yaptıktan sonra, çin eriştesi içinde şeker bulmaca oyunu oynadılar.

*12 Hayvanlı Takvim, Çin kökenli olup Asya’da yaygın olarak kullanılmış takvim, aynı zamanda bir sistemdir. 12 yılın 5 katı olan 60 yıllık devreler (çağ) şeklinde ilerler ve her çağ ortalama insan ömrüdür. Göktürk Yazıtları, Uygur kitap ve hukuk belgeleri, Manas Destanı’ndaki bazı olaylar bu takvim ile tarihlendirilmiştir. Takvimde 12 hayvan bulunur (fare, inek, kaplan, tavşan, ejderha, yılan, at, koyun, maymun, tavuk, köpek, domuz) ve her hayvan bir yılı gösterir. Her yılın o hayvanın özelliklerine göre şekillendiğine inanılır. Takvime göre 2013 yılı “Yılan Yılı” olacak.

Bu hafta yapılan bir başka eğlenceli aktivite de yeni yıl gezisiydi. Büyük grup sınıfları, Palladium alışveriş merkezini ziyaret ederek yeni yıl süslemelerini incelediler. Noel babalar, Gingerbread evleri*, kardan adam figürleri, maket ren geyikleri… Her biri çocuklarımızın büyük beğenisini topladı. En ilgi çeken kısım ise dev yılbaşı ağacının altında ren geyikleriyle oluşturulan atlı karıncaydı. Çocuklar, renkli geziyi hatıra fotoğraflarıyla sonlandırdılar.

*Amerika’da, Noel zamanı, her markette “Gingerbread House” pasta setleri satılır. Pişmiş zencefilli kurabiyeler, şekerlemeler, krema ve yerleştirme kabından oluşan setlerin yanı sıra hazır ev hâlinde ve paketlerde un hâlinde de satılır. Dükkanların vitrinlerini de dev Gingerbread evleri süsler.

14 Aralık 2012 Cuma
modafenli aileler modafenli aileler modafen ailesi modafenli olmak modafen kültürü yurt dışı eğitim bursları A-tipi birey modafen staj olanakları modafen a tipi eğitim
modafenli öğrenciler

Modafenli olmak için...

İçinde bulunduğumuz COVID-19 pandemisi nedeniyle görüşmelerinizi dilerseniz online dilerseniz yüz yüze gerçekleştirebilirsiniz.

2023-24 Eğitim Öğretim Yılı başvurularınızı Modafen Kampüs alanına gelmeden yapmanız için Modafen Kayıt Birimi olarak yanınızdayız.

Modafen’e kayıt sürecinin ilk adımı olan online tanışma randevusu talepleriniz için; 0216 641 57 83 numaralı telefondan bize ulaşabilir veya formu doldurabilirsiniz.

  Öğrenci Bilgileri

  Adı Soyadı

  Okulu

  Doğum Tarihi

  Kayıt Olmak İstediği Sınıf

  Veli Bilgileri

  Adı Soyadı

  E-posta Adresi

  Telefon Numarası

  Referanslar

  Not